Loading...
Złota biżuteria - jak ją czyścić i pielęgnować?

Złota biżuteria - jak ją czyścić i pielęgnować?

Zadaniem noszonej przez nas biżuterii jest uzupełnienie kreacji i ozdoba ciała. Dlatego też jej elementy koniecznie trzeba utrzymać w dobrym stanie – niezniszczone i pozbawione zabrudzeń. Jak jednak dbać o złote łańcuszki, wisiorki, pierścionki czy bransoletki? Tego dowiesz się w tym artykule.

Jak dbać o złotą biżuterię?
 
Przede wszystkim pamiętaj, aby pierścionki, bransoletki, łańcuszki i inne elementy biżuterii ściągać, kiedy zabierasz się do wykonywania prac domowych. Łatwo jest wtedy bowiem o zarysowania czy uszkodzenia chemiczne od stosowanych środków myjących. Stosując się do tej zasady, Twoja biżuteria na dłużej zachowuje swoje wysokie walory estetyczne.

Przynajmniej raz na dzień, na przykład na koniec dnia, przemywaj swoją biżuterię za pomocą wody i mydła. Nasze ciało wydziela pot, który po wyschnięciu pozostawia resztki soli i inne szkodliwe związki chemiczne. Takie działanie również pozwoli Ci utrzymać biżuterię w doskonałym stanie na bardzo długi czas.

Wypróbuj specjalistyczne płyny czyszczące

W wielu sklepach można także znaleźć specjalistyczne preparaty, które służą do czyszczenia złotych elementów posiadanej biżuterii. Środki te w swoim składzie posiadają związki chemiczne, które doskonale poradzą sobie z resztkami kremów, tłustym osadem, potem, wszelkiego rodzaju nalotem, którego trudno pozbyć się klasycznym sposobem lub z zabrudzeniami mechanicznymi. Wspomniane związki chemiczne również nie niszczą kruszcu, z którego wykonano poszczególne elementy biżuterii, przez co przetrwać może ona w doskonałym stanie nawet przez wiele dziesięcioleci.

Jak przechowywać złotą biżuterię?

Niektóre pierścionki, bransoletki czy łańcuszki zakładamy głównie na specjalne okazje, przez długi czas leżą one nieużywane. W celu zachowania ich w dobrym stanie, warto je przechowywać owinięte w miękkiej szmatce i szczelnie zamknięte w torebkach, na przykład specjalnych foliówkach z zaciskiem strunowym. Brak dostępu do powietrza sprawi, że metal nie będzie się utleniał, a także nie będą powstawać nieestetyczne przebarwienia.