
WSZYSTKO O DIAMENTACH
2019-04-03
Brylanty i diamenty – obu tych pojęć często używa się zamiennie, co nie do końca jest właściwe.
Brylant to rodzaj szlifu, najpopularniejszy i najcenniejszy, a odpowiada powszechnemu wyobrażeniu nt. diamentów.
Brylanty i diamenty – obu tych pojęć często używa się zamiennie, co nie do końca jest właściwe.
Brylant to rodzaj szlifu, najpopularniejszy i najcenniejszy, a odpowiada powszechnemu wyobrażeniu nt. diamentów.
Pozostałe możliwe szlify to np. serce, owal, łezka, markiza i jeszcze ponad 200 innych wzorów. Szlif i jego jakość stanowią jedną z czterech cech wyznaczających wartość kamienia. Kryteria te określa się w skrócie zasadą 4C, od angielskich słów cut (szlif), color (kolor) clarity (czystość) i carat (waga).
4C
CARAT-oznacza masę diamentu, stosowaną miarą jest karat (1ct.=0,2gram)
COLOR-Barwa kamienia zależy braku zabarwienia jest najbardziej specyficzną cechą diamentów. Większość diamentów wysokiej klasy jest bezbarwna
CLARITY-Czystość diamentu określana jest po przez obecność znamion, które stanowią ich cechy charakterystyczne. Skazy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne każdy diament występujący w przyrodzie
posiada znamiona. Diamenty o najwyższej jakości nazywane są „lupowo czyste”.
CUT-Szlif jest bardzo istotnym parametrem piękną grę barw diament zawdzięcza nie tylko właściwością fizycznym ale także właściwej obróbce.Powszechnie stosowanym szlifem dla diamentów jest szlif „brylantowy” (okrągły), klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie.
Ocena jakości szlifu polega na porównaniu danego kamienia z idealnymi proporcjami i symetrią matematycznie wyliczonego modelu. Najlepszą oceną, jaką diament otrzymać może za swój szlif jest oznaczenie 3 x excellent.
Każda rysa, wewnętrzne zabrudzene czy wrostki, obniżają wartość diamentu. Skazy takie mogą powstać naturalnie (wszak diament to dzieło natury) albo podczas nieumiejętnej obróbki. Co ciekawe, do badania czystości diamentu do tej pory używa się lupy z dziesięciokrotnym powiększeniem, a to co widać pod nią decyduje o zakwalifikowaniu diamentu do określonej klasy. Diamenty absolutnie przejrzyste otrzymują oznaczenie IF (lub LC), kolejne klasy to VVS i VS. Diamenty o jeszcze niższym stopniu czystości znajdują zastosowanie w biżuterii i w przemyśle.

Najsłynniejsze diamenty świata
De Beers Millennium Star
Znaleziony został w Kongo trzydzieści lat temu. Jego wartości nie potrafią oszacować nawet eksperci. Po trwającej 3 lata laserowej obróbce powstał 203 karatowy diament o szlifie gruszkowym, bez ani jednej skazy.
Prezydent Vargas
największy diament brazylijski, jego masa wynosi 725,6 kr. Został znaleziony w 1938 r. w Patrocinio w stanie Minas Gerais. Został przewieziony do Nowego Jorku, gdzie podzielono go na 29 kamieni,
z których największy ważył 48,3 kr. Wartość całego diamentu oszacowano na 750 tysięcy dolarów.
Hope
Od kiedy w XVII wieku trafił z Indii do Europy (podobno skradziony z posągu boga Ramy-Sity), przynosił nieszczęście niemal wszystkim swoim właścicielom. Ponad 45 karatowy, błękitny diament, przechodząc z rąk do rąk, niósł ze sobą nagłe i dramatyczne zgony (morderstwa, zagryzienie przez psy, samobójstwa, gilotynowanie i choroby), kradzieże, oszustwa, rozwody i wypadki. Dopiero jego ostatni prywatny właściciel przekazał kamień Instytutowi Smithsona w Waszyngotnie. Klątwa (prawdopodobnie) ustała.
Star of South Africa
Odnalezienie tego diamentu w roku 1869 dało początek diamentowej gorączce w południowej Afryce. Pasterz, który odnalazł 83 karatowy diament, wymienił go na 500 owiec, 10 wołów i jednego konia.
Cullinan
Trudno w to uwierzyć, ale w stanie surowym ten diament ważył aż 3 106 ct (miał rozmiary dużego grapefruita). Obróbka wymagała podzielenia go na dwie części i oba: Cullinan I (530,20 ct) i Cullinan II (317,50 ct) są teraz elementem angielskich klejnotów koronacyjnych. Koh-i-noor Wiedza o tym, kto i gdzie go znalazł, ginie w mrokach historii. Legendy mówią, że pojawił się on już dwa tysiące lat temu. Swoją drogę do współczesności przeszedł poprzez skarb Wielkich Mogołów, skarbce perskich szachów, ludy Afganistanu, Sikhów, by trafić wreszcie do korony królowej brytyjskiej.
Taylor - Burton
Należał do gwiazdy Hollywood, Elisabeth Taylor. Ona sama otrzymała go w prezencie od męża, Richarda Burtona. Przez wiele lat skupiał na sobie uwagę bywalców balów po obu stronach Atlantyku, by w 1978 roku trafić na aukcję. Za samo obejrzenie kamienia potencjalny kupiec zapłacić musiał 2 500 USD. Ostatecznie diament, za cenę 3 milionów dolarów, nabył arabski szejk naftowy. Część tej kwoty gwiazda przeznaczyła na cele dobroczynne.
Najcenniejsze diamenty w Polsce to:
wielki czarny diament w złotej puszce św. Stanisława (1504, skarbiec katedry na Wawelu)
bezbarwny diament w koronie monstrancji Jana Kazimierza (1672, skarbiec klasztoru Paulinów na Jasnej Górze) – 10 karatów.
ZOBACZ NAJNOWSZE WPISY
Świat Topaz
Kolekcje
Obsługa klienta
Kontakt i adres
- tel.: 523433870
- e-mail: info@jubiler-topaz.pl
- Ignacego Daszyńskiego 3
- 85-791 Bydgoszcz