Loading...
Co warto wiedzieć o cyrkoniach?

Co warto wiedzieć o cyrkoniach?

Chociaż popularnością w biżuterii cieszą się diamenty, to jednak nie można zapominać o innych kamieniach ozdobnych, które swoimi walorami estetycznymi w niczym nie ustępują brylantom. Jednym z takich kamieni jest cyrkonia, którą również spotyka się w wielu wyrobach jubilerskich, między innymi jako element wisiorka czy pierścionka. Co jednak warto wiedzieć o tego rodzaju ozdobie? Wszelkie cenne informacje, zebraliśmy dla Ciebie w tym wpisie!

Czym jest cyrkonia i jaka jest jej historia?

Chociaż diament jest zdecydowanie pięknym kamieniem ozdobnym, to jednak nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Doskonałym pomysłem na cieszenie się nieco tańszą, aczkolwiek nadal piękną biżuterią, będzie wybranie tej z cyrkonią. Jest to kamień będący imitacją diamentu, powstałą między innymi ze szkła, pasty lub kwarcu z kamieni szlachetnych. Cyrkonia to więc wspólna nazwa na wszystko to, co przypomina diament, aczkolwiek nim nie jest. Pierwotnie, jednakże, nazwą tą określone małe, błyszczące kamienie kwarcowe, jakie zostały znalezione w Austrii w Renie w XIII wieku.

Z czego może powstać cyrkonia? Omawiany w tym artykule kamień ozdobny może powstać między innymi:

- ze szkła - dzięki nowoczesnej technologii produkcji i obróbki tego materiału, maszyny nadają kamieniowi ozdobnemu odpowiedniego kształtu, a zarazem struktury, dzięki czemu cyrkonia szklana lśni niczym prawdziwy diament.
- z kryształów - dzięki dodaniu do szkła tlenku ołowiu, powstaje kryształ, charakteryzujący się realistycznym, niczym w diamencie, blaskiem. Ołów bowiem sprawia, że cyrkonia o wiele lepiej odbija kolorowe światło, a przez to mieni się wszystkimi barwami tęczy!
- z tworzyw sztucznych – cyrkonie tego rodzaju uznawane są za najtańsze, najczęściej zawiera je biżuteria produkowana na skalę masową, która przy okazji nie ma tak wygórowanej ceny.

Cyrkonie nierzadko można spotkać w pierścionkach zaręczynowych, które prezentują się nie mniej okazale niż wersje z brylantami. Biżuterię taką znajdziesz w naszym wyjątkowym salonie jubilerskim Topaz Jewellery.