Loading...
Co oznacza srebro 925?

Co oznacza srebro 925?

Wybierając biżuterię wykonaną z metali szlachetnych, pewnie nie raz przy opisie widziałeś takie oznaczenia, jak złoto 333 bądź srebro 925. Co takie oznaczenia nam mówią? Wskazują one na próbę, czyli stosunek srebra bądź złota do reszty metali w stopie, który składa się na budowę danego elementu biżuterii. Stosunek ten można także wyrazić w karatach. Wracając jednak do pytania zawartego w tytule artykułu - co oznacza srebro 925? Jak rozpoznać jego próbę? Tego dowiesz się w przygotowanym przez nas tekście.

Co to jest srebro 925?

Jest to jedna z najbardziej wartościowych prób, jakie można znaleźć w sklepach jubilerskich. Oznacza ona bowiem, że w stopie metalu, z którego wykonano wyrób, jest zawartość aż 92,5% czystego srebra. Trzeba jednocześnie pamiętać, że nie wykonuje się biżuterii w 100% z tego budulca, dodatkowe metale odpowiadają za utwardzenie i ogólne wzmocnienie elementów biżuterii tak, aby posłużyła ona przez długi czas, a zarazem zachwycała swoim oryginalnym designem. Czyste srebro jest zbyt miękkie, aby samemu mogło stanowić budulec naszyjników, kolczyków, bransoletek i innych dodatków.

W jaki sposób rozpoznać srebro 925?

Najczęściej do danych elementów biżuterii dołączona jest ulotka, z jakiej próby ją wykonano. Niestety niekiedy może tego zabraknąć. Na szczęście są inne możliwości odkrycia czy dany element biżuterii jest wysokiej klasy. Przy tak wysokiej próbie jaką jest srebro 925, ze względu na swoje diamagnetyczne właściwości, biżuteria nie będzie reagowała na bliskość magnesu. Przy większej ilości innych metali w stopie, reakcję taką można zaobserwować.
Kolejnym sposobem jest paznokciem wykonanie niewielkiego zarysowania na powierzchni danego elementu biżuterii. W niższych próbach takie zarysowanie nie będzie widoczne, w wysokich, jak na przykład srebro 925, pojawi się z kolei niewielki ślad. Wprawieni w jubilerstwie mogą również rozpoznać wysoką próbę srebra (925) za pomocą węchu. Wysokiej jakości biżuteria pozbawiona jest bowiem charakterystycznego, metalicznego zapachu, który towarzyszy na przykład używanej nie raz w stopie miedzi.