Loading...

Próby złota/karaty


Wybierając biżuterię, z całą pewnością nie raz słyszałeś lub słyszałaś takie pojęcia, jak karat czy próba złota. Są to słowa, które warto znać, szczególnie podczas wybierania pierścionka, na przykład zaręczynowego, czy obrączki ślubnej. Czym jest więc karat złota? Czym jest jego próba? Tego dowiesz się w tym artykule!

Co oznaczają próby złota?

Czyste złoto jest zbyt miękkie, aby mogło składać się w 100% na dany element biżuterii. Dlatego też często pierścionki, łańcuszki i inne akcesoria robi się ze stopu z innym metalem. Próba złota mówi więc w tym przypadku o ilości złotego kruszcu, jaki znajduje się w całym stopie, z którego wykonano dany element biżuterii. Najpopularniejszymi w jubilerstwie są dwa sposoby prezentowania próby złota:

-system metryczny, gdzie ilość czystego materiału podawana jest w promilach,
-system karatowy, w którym przyjmuje się, że czyste złoto ma 24 karaty.


Jeśli zaś chodzi o kwestię podziału, musisz wiedzieć, że w Polsce wykazuje się siedem prób złota - od najczystszego (którego promil wynosi 0,999 lub po prostu 999), po najmniejszą jego ilość (o promilu zawartości czystego złota - 0,333 lub po prostu 333).

Więcej słów o karatach złota - jak wygląda przelicznik próby w ich przypadku?

Jak już jest wspomniane wyżej, biżuteria o najmniejszej ilości innego metalu w stopie, z którego ją wykonano, posiada 24 karaty. Oznacza to, że w jej przypadku, ilość złota to aż 99%! Taka biżuteria dobrze się prezentuje, a nierzadko odpowiednio więcej kosztuje. W przypadku, kiedy podane jest, że złoto zawiera 14 karatów, oznacza to, że liczbę tę powinno się podzielić przez 24 (czyli kiedy biżuteria jest najczystsza pod względem ilości złota). W przeliczeniu na system metryczny, oznacza to, że znajduje się w niej 58,3% czystego złota. Jest to biżuteria ze średniej, aczkolwiek nadal względnie luksusowej, półki.

A teraz czas na zakupy!

 
Skoro już wiesz więcej na czym polega próba złota, a także ocena jej za pomocą karatów, możesz wybrać się na zakupy po wybór tego idealnego pierścionka, obrączki ślubnej czy dowolnego innego rodzaju elementu biżuterii.