Loading...

O diamentach


O wartości i jakości oszlifowanych diamentów decydują cechy określone przez tzw. zasadę 4C

Diamenty to najlepsi przyjaciele dziewcząt - śpiewała tak Marilyn Monroe w brodwayowskiej produkcji “Gentelmen Prefer Blondes”. Nic dziwnego, w końcu minerał ten wykazuje się niezwykłymi walorami estetycznymi. Oszlifowany tworzy brylant będący nierzadko elementem pierścionków, naszyjników czy kolczyków. O tym, jak ocenić wartość, a także jakość oszlifowanego diamentu mówi znana w środowisku jubilerskim zasada 4C. Pod tym tajemniczym określeniem, kryją się nazwy cech, które bierze się pod uwagę oceniając minerał - karat (carat), czystość (clarity), szlif (cut) oraz barwa (colour).

Zasada 4C

Minerał ten naturalnie występuje w naturze i nawet w swoim środowisku zachwyca, chociaż jego prawdziwe piękno wydobywane jest dopiero w wyniku obróbki. Jego oszlifowanie zmienia diament w przepiękny brylant, a zasada 4C pozwala na ocenę jego wartości. To przekłada się nie tylko na jego cenę zakupu, ale także świadczy o wysokiej jakości, a tym samym jego wysokich walorach estetycznych. Poniżej znajdziesz dokładny wykaz cech, które brane są pod uwagę oceniając diament zgodnie z zasadą 4C.

1.

carat

Masa kamienia

Oznacza masę diamentu, stosowaną miarą jest karat (1ct.=0,2gram)

2.

color

Kolor kamienia

Barwa kamienia zależy braku zabarwienia jest najbardziej specyficzną cechą diamentów. Większość diamentów wysokiej klasy jest bezbarwna

3.

CLARITY

Czystość

Czystość diamentu określana jest po przez obecność znamion, które stanowią ich cechy charakterystyczne. Skazy mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne każdy diament występujący w przyrodzie posiada znamiona. Diamenty o najwyższej jakości nazywane są „lupowo czyste”.

4.

cut

Szlif

Szlif jest bardzo istotnym parametrem piękną grę barw diament zawdzięcza nie tylko właściwością fizycznym ale także właściwej obróbce.Powszechnie stosowanym szlifem dla diamentów jest szlif „brylantowy” (okrągły), klasyczny szlif brylantowy zawiera nie mniej niż 58 faset: 33 w koronie i 25 w podstawie.


Loading product...